Pozew o rozwód bez orzekania o winie

Rozwód nie zawsze musi być wojną małżonków o dzieci, zgromadzony majątek, niespełnione oczekiwania i nieudane wspólne życie. Sprawy rozwodowe nie muszą być koszmarem. Bywa, że małżonkowie dochodzą do wniosku, że popełnili błąd, zawierając związek małżeński, ale nie żywią z tego tytułu do siebie urazy ani żalu. Chcą się rozstać kulturalnie i uczciwie podzielić majątek. Choć każdy z nich będzie mieszkał i żył osobno, dalej w porozumieniu będą wychowywać wspólne dzieci, dbając o ich rozwój i edukację.

Pozew o rozwód bez orzekania o winie jest najlepszym i najszybszym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy małżonkowie decydują się na rozstanie. Rozwód taki możemy uzyskać na pierwszej rozprawie, wystarczy zgodnie potwierdzić, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Trudniejsze jest uzyskanie rozwodu w przypadku, kiedy małżonkowie posiadają małoletnie dzieci. Wówczas istnieje obowiązek przesłuchania świadków przez sąd, co automatycznie przedłuża czas postępowania i wydanie wyroku rozwodowego.

 

Jak uzyskać rozwód bez orzekania o winie?

Aby uzyskać rozwód bez orzekania o winie, należy tak sformować pozew, aby nie obciążyć w nim wyłącznie lub w dużym stopniu drugiego małżonka za jego rozkład. Konstruując pozew, przyczyny lub ewentualne winy muszą być przedstawione w sposób wyważony. Argumentując rozkład pożycia, nie należy przerzucać winy na drugiego małżonka, a obiektywnie starać się wykazać, że strony nie dobrały się charakterami, potrzebami seksualnymi, sposobem spędzania życia na gruncie prywatnym i towarzyskim, co w konsekwencji uniemożliwiło nawiązanie trwałych podstaw na dalsze harmonijne życie.

W pozwie rozwodowym bez orzekania o winie należy wskazać, że faktyczne więzy uczuciowe, fizyczne i ekonomiczne przestały istnieć. Uczucie między małżonkami wygasło, brak jest pożycia fizycznego, każdy z małżonków prowadzi własne wydatki i nie konsultuje ich z drugim małżonkiem. Faktycznie wszelkie więzy zostały zerwane i w ocenie małżonków jest to stan trwały, zupełny i nieodwracalny. W przypadku posiadania małoletnich dzieci małżonkowie muszą przekonać sąd, że ich nieudany związek i orzeczenie rozwodu nie wpłynie negatywnie na dalszy prawidłowy rozwój i edukacje dzieci. Sąd bardzo wnikliwie będzie brał pod uwagę przyszłe dobro dzieci.

 

Rozwód w przypadku posiadania małoletnich dzieci

W pozwie należy również wskazać świadków z podaniem ich aktualnych adresów zamieszkania na potwierdzenie przytoczonych okoliczności świadczących o przyczynach rozkładu małżeństwa. Można również określić sposób powierzenia i wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem stron, ustaleniem miejsca zamieszkania dziecka, terminy odwiedzin, spotkań, wakacji i świąt, jak również ustalenie udziału pozwanego w kosztach utrzymania i wychowania dzieci.

Należy pamiętać, że nawet gdy nastąpi zupełny rozkład pożycia małżonków, rozwód może nie być orzeczony, jeżeli w jego wyniku miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci małżonków albo z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne zasadami współżycia społecznego.

Dowiedz się więcej: Rozwód

Dlaczego my?

Nasza Kancelaria Prawna oferuje fachową pomoc we wszystkich sprawach cywilnych, cywilno-rodzinnych oraz karnych.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Kancelaria prawna Warszawa - Kontakt

Kancelaria Prawna
Zofia Krakowian-Witkowska
i Wsp. Sp. k., Warszawa

Dane kontaktowe:
tel. (22) 822 17 32
tel./fax (22) 822 17 59
tel. kom.: 501 505 996
kancelaria@kancelariamistewicz.pl

Pomożemy Państwu w sposób fachowy i dyskretny.

Rozwód bez orzekania o winie

Fachowo i sprawnie pomożemy załatwić każdą sprawę.

6

Adwokatów i Radców

1458

Zadowolonych klientów

15

Lat doświadczenia