Garaż podziemny - wieczyste użytkowanie

Możliwość trzykrotnego obniżenia ceny przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu związanego z garażem w prawo własności.

Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa kompleksową ofertę obsługi prawnej, w ramach której możemy podjąć się starań obniżenia wysokiej ceny, którą Państwo będą mieli obowiązek zapłacić za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu związanego z garażem w prawo własności. Ze swojej strony proponujemy trzyetapową obsługę prawną polegającą na:

  • Poradzie prawnej w ramach, której dokładnie wyjaśnimy Państwu mechanizm działania przepisów służących obniżce oraz przedstawimy nasze stanowisko odnośnie ich interpretacji,
  • Opracowanie wniosku na podstawie, którego rozpoczniemy starania o obniżenie ceny,
  • Reprezentacji Państwa interesów w postępowaniu administracyjnym oraz sądowym.

 

Nowa ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2018 r., poz. 2540), zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Od tej chwili staliśmy się automatycznie właścicielami gruntów pod budynkami, gdzie znajdują się nasze mieszkania oraz garaże. Przed nami zapłata ceny za przekształcenie własności gruntu, która będzie bardzo wysoka bowiem wyniesie 20-krotność aktualnej opłaty rocznej. Jednak nowa ustawa daje możliwość obniżenia tej kwoty w przypadku gruntu związanego z miejscem postojowym garażu w naszym budynku mieszkalnym.

Każdy właściciel mieszkania oraz garażu musi obecnie uiszczać corocznie opłatę z tytułu tzw. użytkowania wieczystego. Opłaty te w takim mieście jak Warszawa potrafią wynieść nawet kilka tysięcy złotych za jedno miejsce postojowe w garażu. Tak duże opłaty spowodowane są dwoma czynnikami – wartością gruntu, na którym stoi budynek, w którym znajduje się garaż, oraz trzykrotnie wyższą niż w przypadku mieszkania opłatą (w przypadku mieszkań opłata wynosi 1% wartości gruntu, natomiast w przypadku garażu już 3%).

W dniu 1 stycznia 2019 r. użytkowanie wieczyste zamieniło się w prawo własności, ale niestety nie za darmo. Ceną, którą przyjdzie nam zapłacić jest 20-krotność naszej aktualnej rocznej opłaty. W przypadku mieszkań tę niedogodność łagodzić będzie bonifikata, z której będzie można skorzystać. Nie dotyczy ona już jednak opłaty za garaż. Przykładowo więc, jeśli aktualnie płacimy rocznie 1.000 zł. za garaż, to cena wykupu wyniesie 20.000 zł. Tę cenę można jednakże zmienić, gdyż przepisy nowej ustawy stwarzają możliwość ubiegania się o obniżenie wysokości opłaty rocznej z 3% na 1%. W omawianym przykładzie powinno to dać kwotę wykupu
w wysokości 6 667 zł., czyli możemy zaoszczędzić 13 333 zł.

Skorzystanie z tej możliwości może więc przynieść znaczne korzyści. Droga do tego celu nie będzie jednak łatwa. Sama procedura wystąpienia o obniżenie wysokości opłaty za przekształcenie gruntu związanego z garażem budzi wątpliwości i nie jest jednoznaczna. Trudno więc przewidzieć w tym momencie, jak przepisy te będą interpretowane przez właściwe organy. Kluczowe jednak jest to, żeby podjąć działania, gdyż nic na pewno nie stanie się automatycznie. Cenę wykupu ustala aktualny właściciel gruntu, czyli albo samorząd albo państwo. Należy się spodziewać, że będzie ona ustalona na poziomie wyższym tj. w powyższym przykładzie – 20.000 zł. Właściciel gruntu najprawdopodobniej nie zgodzi się dobrowolnie na niższą cenę, gdyż może on inaczej interpretować przepisy, na których ma być oparta obniżka – są to nowe przepisy, więc ich wykładnia przez sądy dopiero się ukształtuje. Dlatego wskazane jest skorzystanie z fachowej pomocy prawnika, który dołoży wszelkich starań w obronie Państwa interesów aby postarać się o spowodowanie obniżenia ceny przez właściciela gruntu. Należy również liczyć się z postępowaniem na drodze sądowej, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Dlaczego my?

Nasza Kancelaria Prawna oferuje fachową pomoc we wszystkich sprawach cywilnych, cywilno-rodzinnych oraz karnych.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Użytkowanie wieczyste garaż

Kancelaria Prawna
Zofia Krakowian-Witkowska
i Wsp. Sp. k., Warszawa

Dane kontaktowe:
tel. (22) 822 17 32
tel. kom.: 501 505 996
kancelaria@kancelariamistewicz.pl

Pomożemy Państwu w sposób fachowy i dyskretny.

TRZYKROTNE OBNIŻENIE CENY

ZA WIECZYSTE UŻYTKOWANIE

Dowiedz się jak trzykrotne obniżyć cenę za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności.

ZAUFAŁO NAM WIELU KLIENTÓW.

6

Adwokatów i Radców

15

Lat doświadczenia