Jazda po spożyciu alkoholu kompleksowo

Rozróżniamy dwie sytuacje, pierwsza kiedy zawartość alkoholu w organizmie może spowodować popełnienie wykroczenia (stan po spożyciu) i drugą za jazdę pod wpływem alkoholu powodującą odpowiedzialność karną (stan nietrzeźwości). Wyznacznikiem odpowiedzialności za jazdę po wypiciu alkoholu jest zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu lub w krwi osoby zatrzymanej. Możliwe są dwie kwalifikacje:

prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest wówczas kiedy we krwi jest między 0,2 i 0,5 promila bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanym powietrzu.

Sprawca wykroczenia podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 złotych do 5 000 zł, jeśli prowadził pojazd mechaniczny. Zakaz prowadzenia pojazdów Sąd orzeka się na okres od 6 miesięcy do 3 lat, który połączony jest z odebraniem prawa jazdy.

jazda w stanie nietrzeźwości jest wówczas kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub przekracza wartość 0,25 mg w wydychanym powietrzu. Kara to: grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Prokurator może umieścić w akcie oskarżenia wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionej z oskarżonym kary lub środka karnego bez przeprowadzania rozprawy, jeżeli okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte. Orzeczenie dotyczące zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, którego podstawą jest stan nietrzeźwości nie podlega skróceniu. Za przestępstwo prowadzenia samochodu po wpływem alkoholu Sądy zazwyczaj orzekają kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2-3 lat próby. Najbardziej dokuczliwą sankcją jest jednak OBLIGATORYJNY zakaz prowadzenia samochodów zazwyczaj na okres MINIMUM 3 lat. W niektórych przypadkach można uniknąć powyższego i przekonać organy ścigania (policja, prokuratura), że dany przypadek jest wyjątkowy i zamiany aktu oskarżenia należy złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Wówczas Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres krótszy bo np. 1 roku, lub też w ogóle nie orzekać zakazu prowadzenia pojazdów!

W przypadku spowodowania wypadku z ofiarami następuje utrata uprawnień na czas od roku do 10 lat lub nawet dożywotnio oraz kara więzienia do lat 2 do 10 lat, a recydywistom grozi do 5lat.

Podważenie wiarygodności dowodu z protokołu badania trzeźwości kierującego pojazdem powinno skutkować uniewinnieniem kierującego pojazdem od zarzucanego mu przestępstwa lub wykroczenia prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu

Nowe przepisy obowiązujące od 1 maja 20115 r. są znacznie bardziej surowe dla pijanych kierowców. Ponad 0,5 promila alkoholu we krwi oznacza karę więzienia i zapłatę minimum 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym (kolejny wyrok to już 10 tys. zł). Ponadto takim kierowcom zostaną zawieszone uprawnienia do poruszania się samochodem na okres od 3 do nawet 15 lat.

Trzeba pamiętać, że dopuszczalne stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu można przekroczyć po zjedzeniu batonika z dodatkiem alkoholu lub zażyciu niektórych leków. W tym przypadku należy poinformować o tym policjantów i zażądać wykonania ponownego pomiaru po odczekaniu minimum 15 minut.

Dlaczego my?

Mamy doświadczenie i zadowolonych klientów. Nasza kancelaria prawna oferuje fachową pomoc prawną w rozsądnej cenie. Mamy wieloletnie doświadczenie w pomaganiu kierowcom, którzy zostali zatrzymani w wyniku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. POMAGAMY naszym klientom na każdym etapie postępowania w celu ODZYSKANIA PRAWA JAZDY w jak najkrótszym czasie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Kancelaria prawna Warszawa - Kontakt

Jazda po alkoholu
Kancelaria Prawna
Zofia Krakowian-Witkowska i Wsp. Sp. k., Warszawa

Dane kontaktowe:
tel. (22) 822 17 32
tel./fax (22) 822 17 59
tel. kom.: 501 505 996
kancelaria@kancelariamistewicz.pl

Pomożemy Państwu w sposób fachowy i dyskretny.

Jazda po spożyciu alkoholu

Ustalimy i przedstawimy argumenty, które wyjaśnią zaistniałą sytuacje, zaproponujemy przyjęcie najbardziej korzystnej linii obrony na każdym etapie postępowania policyjnego, prokuratorskiego i sądowego. Mamy wiedzę i doświadczenie w sprawach jazdy po alkoholu.

ZAUFAŁO NAM WIELU KLIENTÓW.

6

Adwokatów i Radców

1458

Zadowolonych klientów

15

Lat doświadczenia