Czym jest współwłasność?

Przedmiotem współwłasności łącznej zawsze jest konkretna rzecz i odnosi się do sytuacji, w której dana rzecz należy w sposób niepodzielny do wszystkich współwłaścicieli, a każdemu współwłaścicielowi przysługują wszystkie uprawnienia związane z prawem własności. Pojęcie niepodzielności danej współwłasności oznaczać będzie, iż każdemu współwłaścicielowi przysługuje prawo do całej rzeczy, a nie tylko do jej części, która odpowiednia jego udziałowi.

Przedmiotem współwłasności ułamkowej zawsze jest również konkretna rzecz, w której każdy z współwłaścicieli posiada określony ułamek udziału własności we współwłasności.

W pierwszym przypadku zarządzanie własnością zależne jest od wszystkich właścicieli.

W drugim przypadku każdy właściciel może samodzielnie zarządzać swoim ułamkiem, łącznie z prawem sprzedaży, ustanowienia na nim hipoteki  lub wykonaniu egzekucji.

Sposoby zniesienia współwłasności:

Każdy ze współwłaścicieli w dowolnej chwili może zażądać zniesienia współwłasności. Jeżeli wszyscy współwłaściciele są zgodni w 100%, co do sposobu jej zniesienia, sprawę można załatwić szybko u notariusza – drożej i szybciej lub w sądzie – taniej i wolniej. Jeżeli  nie mogą się dogadać w tej kwestii, konieczne jest założenie sprawy sądowej o zniesienie współwłasności np. nieruchomości. Przepisy kodeksu cywilnego nie regulują umownego zniesienia współwłasności, co oznacza, iż ustawodawca pozostawił to woli samych stron, które mogą uregulować likwidację współwłasności w sposób swobodny, ale nienaruszający prawa.

Zniesienie współwłasności może nastąpić poprzez:

  1.  podział fizyczny (np. podzielenie działki na dwie odrębne),
  2. przyznanie nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli i nakazanie mu spłaty
    pozostałych współwłaścicieli,
  3. egzekucyjną sprzedaż nieruchomości i podział pomiędzy współwłaścicieli pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży.

Oczywiście należy dążyć do sprzedaży całości, ponieważ sprzedaż udziału w większości kończy się utartą rzeczywistej wartości. Planując zniesienie współwłasności trzeba pamiętać, że sposób zniesienia ma istotny wpływ na wysokość i rodzaj opodatkowania.

W podanych przykładach bierzemy pod uwagę dział spadku, zniesienie współwłasności i podział majątku wspólnego małżonków tylko po zniesieniu wspólności majątkowej małżeńskiej.

Zapraszamy do naszej Kancelarii, udzielimy Państwu wyczerpujących odpowiedzi i wyjaśnień.

Dlaczego my?

Mamy doświadczenie i zadowolonych klientów. Nasza kancelaria adwokacka oferuje fachowa pomoc prawną w rozsądnej cenie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Kancelaria prawna Warszawa - Kontakt

Kancelaria Prawna
Zofia Krakowian-Witkowska
i Wsp. Sp. k., Warszawa

Dane kontaktowe:
tel. (22) 822 17 32
tel./fax (22) 822 17 59
tel. kom.: 501 505 996
kancelaria@kancelariamistewicz.pl

Pomożemy Państwu w sposób fachowy i dyskretny.

Zniesienie współwłasności

Roszczenie o zniesienie współwłasności nie przedawnia się. Kto ma prawo do zniesienia współwłasności, co zrobić gdy nie ma zgody wśród współwłaściciel na jej zniesienie. Mamy doświadczenie i fachowa wiedzę. Doradzimy Państwu jak znieść współwłasność.

Zaufało nam wielu klientów!

6

Adwokatów i Radców

1458

Zadowolonych klientów

15

Lat doświadczenia