Nasza kancelaria w Warszawie specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów związanych ze zniesieniem współwłasności. Oferujemy pomoc w zakresie analizy możliwości sposobów jej zniesienia, przygotowania i negocjowania umów w tym przedmiocie, a także jesteśmy gotowi reprezentować interesy i dobro klienta w postępowaniu sądowym. Zapraszamy do naszej kancelarii, udzielimy Państwu wyczerpujących odpowiedzi i wyjaśnień.
Co to jest współwłasność?
Przedmiotem współwłasności łącznej zawsze jest konkretna rzecz i odnosi się do sytuacji, w której dana rzecz należy w sposób niepodzielny do wszystkich współwłaścicieli, a każdemu współwłaścicielowi przysługują wszystkie uprawnienia związane z prawem własności. Pojęcie niepodzielności danej współwłasności oznaczać będzie, iż każdemu współwłaścicielowi przysługuje prawo do całej rzeczy, a nie tylko do jej części, która odpowiada jego udziałowi. Przedmiotem współwłasności ułamkowej zawsze jest również konkretna rzecz, w której każdy z współwłaścicieli posiada określony ułamek udziału własności we współwłasności.
W pierwszym przypadku zarządzanie własnością zależne jest od wszystkich właścicieli. W drugim przypadku każdy właściciel może samodzielnie zarządzać swoim ułamkiem, łącznie z prawem sprzedaży, ustanowieniem na nim hipoteki lub wykonaniem egzekucji.
Jakie są sposoby zniesienia współwłasności?
Każdy ze współwłaścicieli w dowolnej chwili może zażądać zniesienia współwłasności. Jeżeli wszyscy współwłaściciele są zgodni co do sposobu jej zniesienia, sprawę można załatwić szybko u notariusza – drożej i szybciej – lub w sądzie – taniej i wolniej. Jeżeli jednak nie mogą się dogadać w tej kwestii, konieczne jest założenie sprawy sądowej o zniesienie współwłasności, np. nieruchomości. Przepisy kodeksu cywilnego nie regulują umownego zniesienia współwłasności, co oznacza, iż ustawodawca pozostawił to woli samych stron, które mogą uregulować likwidację współwłasności w sposób swobodny, ale nienaruszający prawa.
Zniesienie współwłasności może nastąpić poprzez:
- podział fizyczny (np. podzielenie działki na dwie odrębne),
- przyznanie nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli i nakazanie mu spłaty pozostałych współwłaścicieli,
- egzekucyjną sprzedaż nieruchomości i podział pomiędzy współwłaścicieli pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży.
Oczywiście należy dążyć do sprzedaży całości, ponieważ sprzedaż udziału w większości kończy się utratą rzeczywistej wartości. Planując zniesienie współwłasności, trzeba pamiętać, że sposób zniesienia ma istotny wpływ na wysokość i rodzaj opodatkowania.
W podanych przykładach bierzemy pod uwagę dział spadku, zniesienie współwłasności i podział majątku wspólnego małżonków tylko po zniesieniu wspólności majątkowej małżeńskiej.
Dlaczego my?
Mamy doświadczenie i zadowolonych klientów. Nasza kancelaria adwokacka oferuje fachowa pomoc prawną w rozsądnej cenie.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Kancelaria Prawna
Zofia Krakowian-Witkowska
i Wsp. Sp. k., Warszawa
Dane kontaktowe:
tel. (22) 822 17 32
tel. kom.: 501 505 996
kancelaria@kancelariamistewicz.pl
Pomożemy Państwu w sposób fachowy i dyskretny.
Zniesienie współwłasności
Roszczenie o zniesienie współwłasności nie przedawnia się. Kto ma prawo do zniesienia współwłasności, co zrobić gdy nie ma zgody wśród współwłaściciel na jej zniesienie. Mamy doświadczenie i fachowa wiedzę. Doradzimy Państwu jak znieść współwłasność.
Zaufało nam wielu klientów!