Zarówno rozwód, jak i separacja, to niezwykle stresujące doświadczenia dla obu małżonków. Rozwód powinno traktować się jako rozwiązanie ostateczne, w przypadku, gdy brak szans na utrzymanie małżeństwa. Alternatywą dla rozwodu jest separacja prawna polegająca na rozdzieleniu małżonków od stołu i łoża, czyli uchyleniu wspólnoty małżeńskiej. Separacja jest to zupełny rozkład pożycia małżonków lecz nie jest sytuacja jednoznacznie trwała w opinii małżonków i rokuje ewentualną naprawę. Orzeczenie separacji jest wstępem do rozwodu, o który można wystąpić w każdym terminie. Separacji małżonków nie można orzec jeżeli z tego powodu ucierpiałoby dobro nieletnich dzieci lub jeżeli udzielenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami społecznego współżycia. Separację można orzekać na wniosek małżonków w postępowaniu nieprocesowym, w przypadku gdy nie mają oni wspólnych małoletnich dzieci.

Przesłanki separacji zostały ujęte w sposób podobny, tzn. musi nastąpić zupełny rozkład pożycia, ale w przeciwieństwie do rozwodu nie musi on mieć charakteru trwałego. Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania obojga małżonków. W przypadku pozwu o rozwód sąd nie jest zobligowany zgodnym wnioskiem stron i musi badać czy zaistniały przesłanki jego orzeczenia. Tak więc wbrew powszechnej opinii zgodny wniosek małżonków nie gwarantuje otrzymania rozwodu natomiast gwarantuje zyskanie separacji . Separacja w znacznym stopniu przypomina rozwód, jednak między nimi występuje także zasadnicza różnica: rozwód kończy małżeństwo i po jego orzeczeniu możesz powtórnie zawrzeć związek małżeński, a separacja zawiesza istniejące małżeństwo. W przypadku orzeczenia separacji małżonkowie nie mogą wstępować w nowy związek małżeński a kobiety nie mogą wróci do swojego panieńskiego nazwiska ponieważ separacja nie jest rozwodem. Możesz natomiast znieść separację i przywrócić zawieszone małżeństwo. W tym celu występuje się do Sądu o zniesienie separacji, czyli wraz z małżonką/małżonkiem składa się zgodny wniosek (nie trzeba ponownie zawierać związku małżeńskiego). Sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym właściwym dla waszego wspólnego miejsca zamieszkania bądź wspólnego miejsca pobytu. Po rozprawie Sąd wydaje postanowienie o zniesieniu separacji. Małżeństwo staje się ponownie pełnoprawnym małżeństwem dopiero gdy postanowienie uprawomocni się. Separacja to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy potrzebujecie po prostu czasu na naprawę tego, co przestało w waszym związku funkcjonować, musicie nabrać dystansu do siebie i zmienić pewne rzeczy na lepsze. Rozdzielenie podczas separacji daje czas na przemyślenia. Orzeczenie separacji jest łatwiejsze i przebiega szybciej niż orzeczenie rozwodu, bo przed sądem nie trzeba udowadniać, że rozkład pożycia jest trwały. Po orzeczeniu separacji formalnie osoby nadal nazywają się małżonkami.

Sąd nie orzeknie separacji lub rozwodu
jeżeli w skutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci,
jeżeli orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia.
Koszty sądowe separacji
Podstawowe koszty to 100 zł w przypadku sprawy o separację na wspólny zgodny wniosek stron w postępowaniu nieprocesowym i 600 zł – separacja sporna w postępowaniu procesowym (należy złożyć pozew o separację tak jak przy rozwodzie).

Dowiedz się więcej: Separacja

Dowiedz się więcej: Rozwód

Dlaczego my?

Nasza Kancelaria Prawna oferuje fachową pomoc we wszystkich sprawach cywilnych, cywilno-rodzinnych oraz karnych.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Kancelaria prawna Warszawa - Kontakt

Kancelaria Prawna
Zofia Krakowian-Witkowska
i Wsp. Sp. k., Warszawa

Dane kontaktowe:
tel. (22) 822 17 32
tel./fax (22) 822 17 59
tel. kom.: 501 505 996
kancelaria@kancelariamistewicz.pl

Pomożemy Państwu w sposób fachowy i dyskretny.

Separacja / Rozwód

Fachowo i sprawnie pomożemy załatwić każdą sprawę.

6

Adwokatów i Radców

1458

Zadowolonych klientów

15

Lat doświadczenia