kobieta podająca prawo jazdy policjantowi

Co oznacza zatrzymanie prawa jazdy przez policję? Zakaz prowadzenia pojazdów. Może być zarówno tymczasowy, jak i dożywotni. Co jednak powinniśmy zrobić po upływie kary, aby odzyskać uprawnienia? W naszym artykule wyjaśniamy, czy kierowca może starać się o szybsze odzyskanie uprawnień.

Kiedy możemy utracić prawo jazdy?

Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2021 roku aż ponad 50 tysięcy osób straciło prawo jazdy na 3 miesiące. Jakie są przyczyny takiej sytuacji? Polscy kierowcy – według statystyk – najczęściej tracą prawo jazdy za przekroczenie prędkości i jazdę pod wpływem alkoholu bądź innych substancji odurzających.

Jak odzyskać prawo jazdy zatrzymane na krócej niż rok?

W przypadku utraty prawa jazdy na krócej niż rok odzyskanie uprawnień nie jest trudne. W pierwszej kolejności należy poczekać do końca zawieszenia uprawnień, a następnie trzeba udać się do właściwego urzędu lub wykonać czynności zdalnie z domu. Odbiór dokumentu musi być osobisty – w odpowiedniej placówce.

Konieczne będzie spełnienie kilku formalności, np. sprawdzenie ważności badań lekarskich, wypełnienie wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, dokonanie opłaty za zwrot, złożenie dokumentów w urzędzie.

Czy można skrócić okres zatrzymania prawa jazdy?

Jeżeli prawo jazdy zostało zatrzymane z powodu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, to można starać się o odzyskanie uprawnień wcześniej. Dotyczy to kierowców, u których minęła już połowa okresu orzeczonej kary, a także tych osób, u których minęło już 10 lat od otrzymania dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów. Jeżeli kierowca we wskazanym okresie zachowywał się poprawnie, czyli nie łamał przepisów, to jego warunki osobiste skłaniają do stwierdzenia, że prowadzenie auta nie będzie zagrażać bezpieczeństwu.